راه‌های بسیار متفاوتی برای دوختن کیف چرمی وجود دارد و بسته به اینکه چقدر حرفه ای هستید و یا می خواهید محصول نهایی چه ویژگی هایی داشته باشد، روش های ساده و پیچیده ای جلوی رویتان است.

جدا از این مسئله، دوختن هر نوع کیف چرمی یک سری اصول و قوانین مشابه دارد و کار بسیار لذت بخشی است.

کل این فرآیند، از جرقه یک ایده گرفته تا ظرافت نهایی یک کیف، از لذت بخش ترین فعالیت هایی است که هرشخص می تواند در طول زمدگی اش انجام دهد.

مانند هر کاردستی دیگری، ساخت کیف چرمی به شما این امکان را می دهد که در جریان ساخت گم شوید. ایجاد چیزی با دستان خود، در حالی که مغز خود را درگیر حل یک مشکل ساخت و ساز می کنید، همه جانبه و آگاهانه است. فرآیند ساخت کیف چرمی را می توان به چند مرحله تقسیم کرد که در این مقاله به شما آموزش خواهیم داد.

پیدا کردن ایده مناسب

ایده مناسب کیف چرم

اولین مرحله ای که برای دوختن یک کیف چرمی وجود دارد، یافتن ایده مناسب است! در این مرحله باید بدانید که از کیف خود چه انتظاری دارید. آیا این یک کیف مجلسی است یا کیف دوشی؟ قرار است بند بلند داشته باشد یا کوتاه؟ آیا با چرم طبیعی زیباست یا چرم مصنوعی؟ و …

پرسیدن چنین سوالاتی از خودتان باعث می شود تا طرحی جدید و نو و چیزی که واقعا نیاز دارید به ذهنتان برسد.

شما احتمالاً دوست دارید کیفی را بدوزید که با استایل خودتان مطابقت داشته باشد و از آن استفاده کنید.

1. الگوی کیف خود را آماده کنید

برای دوختن کیف چرمی باید حتما یک الگوی زیبا از چیزی که مدنظرتان است طراحی کنید. الگو بسته به تخصص شما می تواند ساده یا پیشرفته باشد.

حتی اگر می خواهید یک کیف ساده هم بدوزید باید ابتدا الگوی کار خود را طراحی کتید تا بتوانید کاری دقیق و منظم انجام دهید.

الگو کمک می کند تا وقتی می‌خواهید چرم را برش دهید، 2 تکه جلو و پشت یکسان را ببرید و دوخت آن را بسیار آسان‌تر می‌کند. علامت گذاری مواردی مانند جایی که بند ها به بدنه متصل می شوند یا جایی که جیب قرار می گیرد نیز در زمان دوخت کیف صرفه جویی می کند.

2. چرم را برش دهید

حالا نوبت به این می رسد که چرم خود را با ابزارهای مخصوص چرم دوزی، برش و فرم دهید.

با یک تیغه تیز، الگوی خود را برش دهید برای قرار دادن سگک کیف نیز علامت گذاری لازم را انجام دهید. هرچه این بخش را دقیق تر انجام دهید، نتیجه نهایی بهتر و زیباتر خواهد شد.

3. آماده کردن چرم

این مرحله یکی از مراحل اختیاری دوختن کیف چرمی است. در این مرحله باید چرم خود را با وسایل مخصوصی رنگ آمیزی کنید یا آن را براق تر کنید.

رنگ آمیزی لبه ها زمانی است که رنگ چرم را به لبه های چرم می زنید تا رنگ لبه را با بقیه پوست هماهنگ شو یا تضاد پیدا کند.

براق کردن لبه زمانی است که لبه های چرم خود را جلا می دهید. اینها جز مراحل سنتی چرم کاری هستند.

4. وصل کردن سگک و بند کیف

انجام این مرحله زمانی که تکه های چرم صاف دارید بسیار آسان تر از زمانی است که کیف شما از قبل به شکل سه بعدی در آمده است.

5. تکه های چرم را بهم بدوزید

دوخت دستی کیف چرمی بهتر از استفاده از چرخ خیاطی خانگی است زیرا با آن چرخ به هیچ وجه نمی توان کیف چرمی دوخت! برای خیاطی دستی به ابزار زیادی نیاز ندارید، اما زمان زیادی طول می کشد و قطعا خسته می شوید مخصوصا اگر تازه کار باشید.

چرخ خیاطی های مخصوص چرم دوزی در کمترین زمان ممکن وسایل مورد نیاز شما را بهم دوخته و کیف زیبایی تحویل شما می دهند.

حالا که با مراحل دوختن کیف چرمی آشنا شدید، بهتر است باهم یک کیف ساده بدوزیم:

وسایل مورد نیاز

 • چرم
 • قیچی
 • نخ
 • سوزن
 • چرخ خیاطی
 • چسب
 • دکمه (در صورت لزوم)
 • خط کش
 • زیپ

الگوی کیف چرم

 1. با سنجاق کردن یک قطعه چرمی 33 در 41 سانتی به نواری به ابعاد 41 در 13 سانت در امتداد لبه بلند آن را تا کنید. یک قطعه دیگر  33 در 41  سانتی را به طرف دیگر و یک نوار 41 در 13 سنجاق کنید تا همه آن را به شکل مستطیل در کنار هم قرار دهید. حالا هرکدام از آنها را در جای خود بدوزید تا چیزی شبیه به یک تونل چرمی مستطیلی داشته باشید.
  دوختن کیف چرم
 2. مستطیل 13 در 33 سانتی را بردارید و به پایین مستطیل خود سنجاق کنید.نکته: ابتدا ضلع های بلندتر را بدوزید، سپس دو لبه کوتاه را بدوزید تا ته صاف و یکدستی ایجاد شود.اگر اکنون کیف خود را به سمت راست بچرخانید، گوشه ها کمانش می شوند. برای ایجاد گوشه‌ای با ظاهر حرفه‌ای‌تر وقتی کیف شما کامل شد، فقط لبه‌های گوشه‌ها را از داخل کوتاه کنید تا کیف شما به شکل زیر درآید.
  کیف چرمی
 3. حالا وقتی بخش چرمی کیف خود را به سمت راست برمی‌گردانید، باید یک کیف ساده داشته باشید که چیزی مانند عکس بالا.
 4. همین روند دوخت را با پارچه آستر پلنگی یا هر آستری که می خواهید، تکرار کنید. گوشه ها را نیز کوتاه کنید، اما آستر را به سمت بیرون نچرخانید، زیرا داخل قطعه چرمی شما قرار می گیرد.
  آستر کیف چرمی
 5. قبل از اینکه آستر را به چرم بدوزید، بهتر است دسته کیف را وصل کنیم! می توانید خودتان یک دسته کیف بسازید، اما برای اینکه این پروژه تا حد امکان ساده باشد، چند دسته کیف از پیش ساخته شده بخرید.
  دسته کیف چرمی
  بخش‌های را از حلقه‌های فلزی دسته‌های کیف خود بپیچید و در قسمت جلوی کیف خود سنجاق کنید. من هر کدام از دسته ها را حدود 10 سانت از درز کناری سنجاق کردم.
 6. دوخت چند لایه چرم مصنوعی ممکن است کمی دشوار باشد، اما قرار دادن یک تکه دستمال کاغذی روی آن، این فرآیند را بسیار آسان‌تر می‌کند. مانند کاری که در شکل زیر انجام شده.
  دوخت کیف چرمی
  پس از اتمام دوخت، دستمال کاغذی به راحتی پاره می شود بدون اینکه روی جای دوخت تاثیری بگذارد.
  دوخت آستر
 7. حالا اجازه دهید دسته‌های کیفتان از طرفین به سمت پایین آویزان شود و قسمت بیرونی چرم و آستر را به هم بچسبانید. قسمت بیرونی کیف خود را سنجاق بزنید و بدوزید و یک قسمت حدودا ده و نیم سانتی را باز بگذارید و بقیه کیف را برگردانید.
 8. سپس دورتادور لبه کیف را به آستر بدوزید تا شکلی جالب و زیبا به خود بگیرد. می توانید برای کیف خود زیپ یا دکمه نیز بگذارید.

دوختن لبه های آستر

 

اگر تمایل دارید کیف چرمی پیچیده تری برای خود بدوزید، این ویدئو به شما کمک می کند تا مراحل انجام کار را به دقت بررسی کنید.