محصولات چرمی یکی از جذاب ترین محصولات بازار است که طرفداران زیادی دارد. اما این وسایل زمانی که در شرایط نامطلوب قرار بگیرند به سادگی ازبین می روند و پوسیده می شوند. به همین دلیل نحوه نگهداری از محصولات چرمی یکی از مهم ترین مواردیست که باید با آن آشنایی داشته باشید.

از کیف پول گرفته تا کفش ها و لباس های چرمی، قطعا شما می خواهید برای مدت زیادی از محصولات چرمی خود لذت ببرید، پس نیاز به یک راهنمایی دقیق و صحیح دارید.

در این مقاله هرچیزی که برای سالم ماندن محصولات چرمی نیاز دارید را در اختیار شما قرار خواهیم داد:

از محصولات چرمی چه انتظاری دارید؟

 

اولین موردی که باید به آن دقت کنید این است که محصولات چرمی شما چه چیزهایی هستند و آیا تمام آنها به یک اندازه به مراقبت نیاز دارند؟

آیا تمام چرم ها وقتی براق و صیقلی باشند زیبا هستند یا محصولات چرمی که دارای خط و خش و رنگی کدر می شوند هم جذابیت خاص خود را دارند؟

معرفی محصولات مراقبتی چرم 

اگر شما نیز با انواع مختلف محصولاتی که برای مراقبت از چرم ساخته شده اند آشنایی ندارید و یا آشنا هستید اما تفاوت آنها با یکدیگر را نمی دانید بهتر است این قسمت را مطالعه کنید:

 • پولیش: پولیش یکی از مواردی است که برای نگهداری از محصولات چرمی کاربرد زیادی دارد. این ماده بیشتر جنبه ظاهری دارد و روی ظاهر چرم تاثیر می گذارد. پس اگر به دنبال چیزی هستید که چرم شما را از عوامل و شرایط بیرونی محافظت کند، پولیش گزینه خیلی مناسبی نمی باشد.
 • کرم ها و مرطوب کننده های مخصوص چرم: نرم کننده های مخصوص چرم برای جلوگیری از ترک خوردن محصولات چرمی مخصوصا کفش ها، کاربرد دارند. به یاد داشته باشید که معمولاً این کرم ها خاصیت ضدآب ندارند و و به کفش یا کیف شما جذب می شوند.
  بهتر است از این کرم ها هر 6 ماه یا یک سال یکبار استفاده کنید.
 • ضدآب و ضدلک ها: اسپری یا واکس های صدآّ پوششی هستند برای دفع آب، زیرا آب می تواند به چرم آسیب برساند. این نوع محصولات معمولا باید سالی یک بار استفاده شوند مگر اینکه در شرایط  آب و هوایی مرطوب باشید که در این صورت بهتر است سالی دوبار استفاده شوند. 
 • پارچه مرطوب: وقتی صحبت از نگهداری از محصولات چرمی می شود، استفاده از پارچه مرطوب یکی از روش های قدیمی و موثر است که برای تمیز کردن چرم به کار می رود. هدف از استفاده از پارچه مرطوب، پاک کردن گرد و خاکی که روی چرم نشسته است، می باشد و به هیچ عنوان نباید برای این کار از صابوت یا مواد شوینده شیمیایی استفاده کنید. زیرا به راحتی و خیلی سریع چرم را خشک می کنند و ازبین می برند.

به یاد داشته باشید که در خصوص محصولات جیر به هیچ عنوان از موارد بالا استفاده نکنید زیرا جیر یک محصول کاملا متفاوت است و برای تمیز کردن آن باید از یک برس مخصوص استفاده کنید و تا حد امکان آب به آن نرسد.

این محصولات مراقبتی اسامی متفاوتی دارند و اغلب باهم اشتباه گرفته می شوند. پس با این حساب نگهداری از محصولات چرمی چگونه امکان پذیر است؟!  کدام روش برای تمیز و سالم ماندن وسایل چرمی بهتر است؟!

اصول مراقبت از چرم

از محصولات چرمی چه انتظاری دارید؟

محصولات چرمی برای جلوگیری از خشک شدن و کپک زدن نیاز به مراقبت ویژه ای دارند. در این قسمت به نحوه نگهداری از محصولات چرمی اشاره خواهیم کرد:

 1. هرگز کفش یا وسایل چرمی خود را درون کیسه های نایلون نگهداری نکنید.
 2. هرگز محصولات چرمی را زیر نور آفتاب یا در معرض گرمای زیاد قرار ندهید زیرا به سرعت رنگ چرم کدر می شود وچرم خاصیت خود را از دست داده و خشک می شود.
 3. اگر محصولات چرمی خود را در سایه یا قسمت های تاریک خانه نگهداری کنید، عمر بیشتری خواهند کرد.
 4. قبل از استفاده از پولیش یا مرطوب کننده ها حتما آنها را روی قسمت کوچکی از محصول خود تست کنید و اگر پس از 24 ساعت مشکلی برای آن قسمت پیش نیامد، می توانید استفاده کنید.
 5. سعی کنید از کرم ها و واکس هایی که به رنگ مشکی یا بدون رنگ است استفاده کنید، زیرا همه رنگ های دیگر طیف و سایه های مختلفی دارند که ممکن است با وسلیه شما مطابقت نداشته باشد.
 6. وسیله خود را به طور مرتب با پارچه مرطوب تمیز کنید. 
 7. بیشتر محصولات چرمی نیازی به ضدآب و ضدلکه ندارند مگر اینکه زیاد در معرض آب قرار داشته باشید که در این صورت هم استفاده آنها دوبار در سال کفایت می کند.

نکاتی که باید برای کالاهای چرمی خاص رعایت کنید

 • کفش ها: وقتی از کفش های چرمی خود استفاده نمی کنید، داخل آنها را با کاغذ پر کنید تا شکل ظاهری خود را حفظ کنند و ازبین نروند.
 • چکمه ها: بوت های چرمی به مراقبت خاصی نیاز ندارند ولی در صورت استفاده باید هر هفته تمیز شوند و از مرطوب کننده مناسب نیز برای نگهداری از آنها استفاده کنید.
 • کیف دوشی و کیف پول: کیف پول یا کیف های دوشی چرمی نباید بیش از حد پرشوند زیرا به مرور زمان فرم کیف ازبین می رود و دیگر به حالت اول برنمی گردد. نگهداری از کیف های چرمی خیلی سخت نیست زیرا مانند کفش در معرض نورخورشید یا رطوبت و باران نیستند و فقط کافیست هرچندوقت یکبار آنها را پاک کنید.
 • کت چرم: کت های چرمی نیز مانند کفش نیاز به تمیز کردن هفتگی دارد. اگر حس کردید ظاهر کت کمی خشک شده حتما از مرطوب کننده استفاده کنید. برای طولانی تر شدن عمر کت چرمی بهتر است سالی یکبار از پاک کننده های حرفه ای و تخصصی چرمی استفاده کنید.

اگر چرم شما ترک خورده یا رنگ کدری گرفته یعنی به خوبی از آن مراقبت نکرده اید. در کل مراقبت از محصولات چرمی بسیار ساده است و زمان زیادی از شما نمی گیرد.