کیف چرم باکیفیت یکی از زیباترین محصولات مد و فشن به حساب می آید. با یادگیری نحوه تمیز کردن کیف چرمی، می توانید عمر این محصول را چندین برابر افزایش دهید.

چرم طبیعی یک پوست طبیعی است که تخلخل دارد و به راحتی هرچیزی را جذب می کند. از طرفی چرم مصنوعی نیز نوعی پلاستیک است که به راحتی لکه می گیرد و نیاز به مراقبت منظم دارد.

اگر برای تمیز کردن کیف چرم از شوینده های ملایم مانند صابون های ملایم مخصوص چرم استفاده کنید، کارتان بسیار راحت می شود. فقط به یاد داشته باشید که کیف چرم خود را زیر آب نشویید! تنها با پارچه مرطوبی روی آن بکشید و سریع آن را خشک کنید.

اگر لکه های سختی روی کیف شما به وجود آمده، دستورالعمل های زیر را دنبال کنید:

نحوه تمیز کردن کیف چرمی

نحوه تمیز کردن کیف چرمی

وسایل مورد نیاز برای تمیز کردن کیف چرمی

 • وکیوم
 • برس نرم
 • گوش پاک کن (اختیاری)
 • صابون چرم
 • 2 عدد پارچه نرم
 • غلتک پرزدار
 • نرم کننده چرم یا محلول ترکیبی سرکه سفید و روغن بذر کتان (اختیاری)
 • پولیش متال (اختیاری)

1. خالی کردن کیف

ابتدا هروسیله ای که داخل کیف یا کیف پول خود دارید را خارج کنید.

2. برداشتن زباله ها از روی آستر

اگر کیف شما پارچه آستر دارد، آستر را به بیرون بکشید و از یک غلتک پرزدار برای جدا کردن گرد و غبار و آشغال های خرد استفاده کنید.

اگر هم کیف شما آستر ندارد، داخل آن را با یک پارچه مرطوب تمیز کنید.

3. پاک کردن قسمت بیرونی کیف

چند قطره آب گرم را به یک صابون چرمی خوب اضافه کتید و سپس یک پارچه تمیز و ترجیحا سفید را با این ترکیب آغشته کنید. حالا قسمت بیرونی کیف را با استفاده از این دستمال تمیز کنید.

4. خشک کردن کیف

پس از پاک کردن قسمت بیرونی کیف، آن را با یک پارچه خشک سفید خشک کنید. پس از این مرحله چرم باید انعطاف پذیرتر شود و بدرخشد!

5. تمیز کردن قسمت های فلزی

از یک پولیش فلزی یا پاک کننده برنجی برای تمیز کردن قسمت های فلزی کیف خود استفاده کنید.

یک گوش پاک کن را به پولیش آغشته کنید و آن را روی قسمت فلزی بمالید.

از پارچه سفید برای پاک کردن آن استفادع کنید و مراقب باشید که این پاک کننده به چرم منتقل نشود زیرا به سادگی رنگ چرم را تغییر می دهد.

حالا کیف چرمی خود را با استفاده از مرطوب کننده های چرمی یا کرم های مخصوص براق و تمیزتر کنید.

اگر تمایلی به خرید مرطوب کننده های بازار ندارید می توانید با ترکیب کردن یک قسمت سرکه سفید با 2 قسمت روغن بذر کتان یک نرم کننده چرم درست کنید و به آرامی آن را روی کیف خود بمالید.

پس از 15 دقیقه با پارچه تمیزی آن را خشک کنید.

نکته: روغن بذر کتان می تواند رنگ چرم را کمی تیره تر کند!

پاک کردن لکه از روی کیف چرمی

پاک کردن لکه از روی کیف چرمی

از رایج ترین لکه هایی که روی کیف چرمی می افتد لکه جوهر، خون و غذا است. هرچه زودتر برای پاک کردن این لکه ها اقدام کنید، راحت تر تمیز می شوند.

پس از پاک کردن هرنوع لکه ای بهتر است مرطوب کننده مخصوص را روی تمام کیف استفاده کنید.

یادتان باشد که هر لکه ای را نمی توان در خانه تمیز کرد و گاهی اوقات باید وسیله خود را به خشک شویی بسپارید:

 • لکه جوهر: الکل ایزوپروپیل برای از بین بردن لکه جوهر از چرم در منزل بهترین کارایی را دارد. از یک گوش پاک کن برای استفاده از الکل روی کیف خود استفاده کنید و سپس آن را روی لکه بمالید تا پاک شود. محل را با پارچه تمیز دیگری خشک کنید. در صورت لزوم همین کار را تکرار کنید.
 • لکه غذا و روغن: روی لکه چربی یا روغن، پودر تالک، نشاسته ذرت یا جوش شیرین بپاشید. پودر را داخل آن بزنید و بگذارید یک شب روی لکه بماند. پودر را صبح با برس نرمی پاک کنید.
 • لکه شراب و نوشیدنی های الکلی: خمیری از مقدار مساوی کرم تارتار و آب لیمو را مخلوط کنید. خمیر را روی چرم بمالید، اجازه دهید 10 دقیقه بماند و سپس آن را پاک کنید. در صورت لزوم پس از خشک شدن کامل کیف، همین کار را تکرار کنید.

نگهداری از کیف چرمی

نگهداری از محصولات چرمی یکی از مهمترین مواردیست که باید با آن آشنایی داشته باشید. اگر کیف شما دچار آسیب های جدی مانند پاره گی شده، بهتر است آن را به دست فرد متخصص بسپاریدو

اما مشکلات جزیی مانند ساییدگی بندکیف را می توان با استفاده از چسب های مخصوص و وسایلی که لفروشگاه های چرم دارند برطرف کرد.

به یادا داشته باشید که هرگز کیف های چرمی را در کیسه های پلاستیکی قرار ندهید، زیرا پلاستیک می‌تواند به چرم بچسبد و ممکن است لایه بیرونی آن را کنده و کیف را خراب کند.

همچنین کیسه های پلاستیکی رطوبت را در خود نگه می دارند که همین امر می تواند منجر به کپک زدن و زرد شدن چرم سفید شود. به جای آن، از یک کیسه گرد و غبار، یک روبالشی قدیمی یا یک کیسه نخی برای نگهداری کیف های خود استفاده کنید. کیف پارچه ای به چرم اجازه تنفس می دهد و به آن کمک می کند نرم و انعطاف پذیر بماند.

کیف های دستی خود را در صورت عدم استفاده با دستمال کاغذی پر کنید تا شکل خود را حفظ کنند. آنها را آویزان نکنید؛ آنها را به صورت عمودی یا صاف نگه دارید تا بند کیف تحت فشار قرار نگیرد.

هر چند وقت یکبار کیف های چرمی را تمیز کنیم؟

حتی اگر کیفی که خریده اید لکه ندارد، باید ماهیانه آن را تمیز کنید.

نکاتی که در این قسمت بیان می کنیم به شما کمک می کند تا کیف های چرمی خود را به صورت تخصصی تری تمیز کنید:

 • هرگز از یک برس سفت یا محصولات تمیزکننده خشن روی چرم استفاده نکنید، از جمله دستمال مرطوب بچه، آمونیاک یا پاک کننده های حاوی الکل.
 • برای جلوگیری از لک شدن، وسایل آرایشی را در یک کیسه ضد آب زیپ دار و خودکارها را در یک کیسه دیگر نگه دارید.
 • تمیز کردن کیف پول چرم لاکی آسان است زیرا چرم واقعی است که با لاک ساخته شده است تا سطحی براق و بازتابنده داشته باشد. کیف را با یک پارچه مرطوب تمیز کنید تا گرد و غبار و خاک پاک شود.
 • به طور مرتب یک کیف چرم مصنوعی را که معمولاً از جنس پلاستیک یا وینیل است تمیز کنید. سه پارچه کهنه سفید نرم و تمیز جمع کنید و سپس کمی صابون ملایم یا مواد شوینده را با آب گرم مخلوط کنید. پارچه ای را در محلول آغشته کنید، آب آن را فشار دهید و کیف خود را با پارچه پاک کنید. با پارچه دیگری که تنها با آب مرطوب شده کیف را تمیز کنید و سپس با پارچه خشک آن را خشک کنید.

اگر شما نیز از روش دیگری برای تمیز کردن کیف چرمی خود استفاده می کنید حتما آن را با ما و دیگر مخاطبان سایت چرم شهریاری به اشتراک بگذارید.